Vnitřní učitel

„Chcete-li se něco dozvědět, přečtěte si o tom. Chcete-li to pochopit, napište o tom. Chcete-li to mistrně ovládnout, učte to.“

Yogi Bhajan

 

Většina z nás žije ve sladké nevědomosti. Věci, které se dějí našemu tělu, považujeme za geneticky dané a ty přicházející z okolí za osud. Zeptejte se ale někoho, kdo někoho ztratil, sám těžce onemocněl anebo přišel o práci. Vsadím se, že mnoho z nich dnes vidí věci trochu jinak. Proč ale čeká, až nás smete nějaká katastrofa?

Doba se mění. Odešla doba Ryb, kdy jsme předali svůj život autoritě a neměli potřebu převzít zodpovědnost za vlastní život, chování, vědomí a činy. Dnes už to nejde. Všechny nás to tlačí k vědomějšímu životu. Ty vnímavější Vesmír vede šetrnější intuitivní cestou a ty ostatní přes nemoc, rozvody a jiné nepříjemnosti. Proč jinak by najednou tolik lidí, u kterých byste to nikdy neřekli, hledalo duchovní disciplínu typu jógy? Něco musí povolit, buď my, nebo způsob, jakým vidíme svět.

Od roku 2002 bydlím v Kalifornii a ta je velmi liberální, takže když zvolili Donalda Trumpa prezidentem, mnoha lidem se zbortil svět. Ano, jeho prezidentování může mít globální katastrofální následky, obzvláště bude-li pro něho důležitější napadat lidi přes Twitter než pečovat o blaho lidí své země a nastolení harmonie mezi generacemi, rasami, náboženstvími a pohlavími. Pomůže nám ale hroutit se? Těžko.

Pomůže však, povoláme-li na pomoc své tři mysli – negativní, pozitivní a neutrální. S nimi zhodnotíme situaci a pak následujeme neutrální mysl. Pochopíme, že naše Duše nás spojuje se všemi ostatními bytostmi jako jemné vlákno, takže ten druhý člověk, který mi ublížil nebo kterého se bojím, jsem vlastně já. Uvědomíme si, že i největší tma v sobě obsahuje světlo. Americký prezident může mít pozitivní efekt, i když on sám se bude chovat negativně, protože sjednotí vědomé lidi své země a v množství je síla. On a hrstka lidí jako on už dnes nemohou jednoduše „převálcovat“ všechny ostatní. Světlo vědomí pracuje pomalu a jemněhmotně, ale má trvalejší následky. Je jiná doba.

Kundalini jóga podle Yogi Bhajana je technologie věku Vodnáře. Pracuje s diagonální energií a ta nezná překážek. Odstraňuje rychle fyzické, mentální i duchovní bloky. Jejím prostřednictvím získáváme jiný úhel pohledu, jinou perspektivu, a tím odstraňujeme námi uměle nastavená omezení. Získáváme nový postoj k životu, k sobě i okolí.

Praktikování kundalini jógy nám pomáhá vidět naše návyky z výšky a najít v sobě vůli a sílu je změnit. Umožňuje nám vygenerovat rezervní energii, která nám usnadní pohnout s věcmi, které už nám dlouho stojí v cestě ke štěstí a naplnění, a udržet si neutrální postoj v adverzních situacích. Samozřejmě, že se to nestane přes noc. Je to proces.

Praktikujete-li kundalini jógu ve skupině, je to snazší, protože se harmonizuje zároveň energie celé skupiny i každého jednotlivce. Posiluje se skupionové vědomí a to má velký vliv na naši komunikaci a náš vztah k druhým. Proto je Trénink pro učitele velmi silným nástrojem změny na všech úrovních našeho bytí. Dopomáhá k tomu také cvičení disciplíny mysli, na kterou se ve výcviku klade velký důraz. Je-li naše mysl disciplinovaná, volíme v každém okamžiku vědomý život namísto živoření ve vleku návyků, emocí a vášní. Žijeme bez potřeby stěžovat si, jak nám všichni ubližují.

Ale nedělejte si iluze. Trénink není devět víkendů v oblacích. O výcvikových víkendech si budete muset ráno přivstat na skupinovou sadhanu a zůstat přitom celý den duchem přítomní. Budete muset dělat denní praxi, sadhanu, protože bez té je těžké si udržet potřebnou úroveň energie a vědomí, abychom mohli být, kým v jádru jsme, ať už Vesmír naším směrem přihraje cokoliv. Budete se muset podívat tváří v tvář svému stínovému já a uvědomit si o sobě řadu věcí. Ne vždy to je příjemné, ale právě to vás bude tlačit ke změně. Budete na sobě muset láskyplně zapracovat a to bývá to nejtěžší …..

Nebudete na to ale sami. Podpoří vás skupina trenérů, kteří už touto cestou provázeli mnoho skupin a kteří se všemi pracují s individuálním přístupem. Na cestě vás podpoří také vaše tréninková skupina. Budete procházet tím samým, a to lidi sbližuje. Mnoho absolventů si na tréninku vytvořilo přátelství na mnoho let a mnohdy na celý život.

Ale hlavně, hlavně budete mít podporu své duše, která se touží osvobodit od „musím“ a „měl/a bych“ a touží prostě „být“. Není to jednoduchá cesta, ale stojí za to. Přidejte se k nám.

Sat Nam.

Guru Sansar Kaur