Jak vznikl trénink

Jak vznikl Trénink pro učitele ?
Hari Charn Kaur, jedna z ředitelek Kundalini Research Institute, vzpomíná:

V dubnu 1996 v Los Angeles při pracovním obědě Khalsa Council, Yogi Bhajan seděl se skupinou učitelů z celého světa, kteří se tam sešli za účelem vytvoření standardního tréninku pro učitele. Tato skupina se skládala z učitelů Kundalini jógy (v té době ještě neexistovali trenéři) z Evropy, Mexika, Číny, Kanady, Spojených států a Jižní Ameriky. Úkol vytvořit jednotný program Tréninku pro učitele byl zastrašující. Asi si dovedete představit, že jsme si všichni mysleli, že máme ten nejlepší model a tak se vedly velmi zanícené debaty.  Yogi Bhajan nás požádal, abychom se s ním sešli na oběd a zde je pár z jeho slov:

“Máte dvě možnosti: buď se odsoudíte nebo vytvoříte prostředí, ve kterém budete žít navěky. Standardizovaný program nemůže být dán osobnosti. Musí být neutrální. Poddejte se Bohu a tak bude vytvořen!”

“Dny, kdy jsme řekli: ‘Jdi tam a tam a uč’ jsou za námi. Musíme mít standardizovaný kurz pro obyčejného člověka. Musí být schopný obstát u soudu a musí to být profesionální kurz. Měl by obsahovat čakry, biologii, kineziologii, meridiány, anatomii a tohle všechno, co vlastně neznamená nic, ale musí to tam být.”

“Musíme vytvořit učitele, kteří jsou schopni učit. Začněte s kurzem, ale takovým, který lze rozumně dokončit. Neměl by trvat roky a roky! Nezáleží na tom, jak dlouho bude trvat, ale neměl by být příliš dlouhý, ani příliš krátký. Dostatečně dlouhý, aby to zvládli. Musí mít písemnou zkoušku. Zaznamenávejte pokrok studentů a ať dělají písemnou zkoušku. Držte si záznam o studentech, mějte slavnostní ukončení, atd.”

“Měly by tam být tři úrovně: Instruktor, Praktikující a Učitel. Musíme vytvořit autentický, spolehlivý kurz. Musíme vytvořit neumírající Pravdu pro budoucnost. Jsme průkopníci.”