SÍLA SÁDHANY

Sat Nam milí přátelé,

Yogi Bhajan říkal: „Jediný rozdíl mezi mnou a vámi je, že já miluji svoje chyby.“

A jak jste na tom vy? Vycházíte se svým stínovým já? Akceptujete ho nebo se za něj stydíte a sami sobě ho zapíráte?

Jeden můj kamarád položil dneska na facebooku otázku: Kdybyste mohli napsat vzkaz svému mladšímu já, co byste mu řekli ve DVOU SLOVECH?Instinktivně jsem napsala: „Love you“ – „Miluji tě.“

Samotnou mě překvapilo, že ze všech věcí, které jsem mohla napsat, mi na mysl přišla zrovna tahle, obzvláště, protože si tohle říct… zkrátka, moje mladší já si té lásky ode mě příliš neužilo.
Pak mi to ale došlo… sadhana.

 Ano, sadhana nám vrací lásku k sobě. Po mnoholetém přemlouvání (ano, i učitelé a trenéři mají věci, o kterých vědí, že fungují, ale kterým se přesto brání) jsem se rozhodla, že budu následujících 40 dní v kuse jezdit na skupinovou sadhanu. To znamená vstát ráno ve tři čtvrtě na čtyři, nasednout do auta a dojet do 15 minut vzdáleného centra ke skupinovému cvičení a meditaci. Skupinová sadhana se skládá ze shabdu, kterému se říká Japji neboli píseň duše či kompas k našemu poslání, krije a 7 speciálních meditací pro věk Vodnáře. Trvá dvě a půl hodiny.

 Léta dělám svojí denní sadhanu doma a občas pravidelně chodím jednou za měsíc na skupinovou sadhanu během víkendů učitelského tréninku. Poslední dobou mám ale pocit, že mi něco chybí, a tak jsem se rozhodla na ni teď budu jezdit každý den. Samozřejmě, že první dny byly krizové. Byla jsem unavená, i když jsem už docela zvyklá spát méně než šest hodin. První dny jsem navíc udělala tu chybu, že jsem si potom šla lehnout. Ale i přes únavu mi bylo jasné, že se děje něco magického.

Satya Singh - naladění
Satya Singh – naladění

 Mám nezměrné množství energie. V 7 ráno přijedu domů, udělám si snídani, zasednu ke korekturám manuálu tréninku pro učitele nebo k dizertační práci a jedu. Jsem maximálně soustředěná a nemám žádné psací ani „sadové“ bloky. Udělám kvantum práce. Ale to není všechno. Vrátila se mi extatická radost v srdci. Cítím, jak miluju všechny lidi kolem sebe a všechno, co dělám. Tlačí mě to dotahovat věci do konce a neodkládat je. Dělám věci víceméně intuitivně, mluvím přímo a necítím pocit viny za nic. Nebojím se ničeho. Ale hlavně mám pocit, že se mám opravdu ráda, se vším všudy. Vidím své nedostatky, ale nějak mi nevadí.

Závěrem bych chtěla dodat, že pokud se chcete mít rádi a přijmout se takoví, jací jste, choďte na hodiny Kundalini jógy a HLAVNĚ dělejte sadhanu. Je jedno jakou. Je jedno, čím začnete a jestli ji budete dělat doma sami nebo společně s druhými. Začněte klidně 3 minutovým dechem, který budete dělat 40 dní nebo krátkou meditací na cokoliv. Uvidíte, že když vytrváte, vaše vlastní vnitřní vedení vás dovede k tomu, co potřebujete udělat jako další krok, abyste byli autentičtí sami se sebou i se svým okolím, abyste se milovali se vším všudy a abyste se cítili šťastní a naplnění.

Ranní sadhana na Tréninku učitelů
Ranní sadhana na Tréninku učitelů

Od svých učitelů Kundalini jógy slyšíte, že je třeba dělat sadhanu. Možná se vám teď nechce, bojíte se vstávání a bojíte se závazku. Máte ji ale ve svém batůžku technik k přežití, kde trpělivě čeká až ve svém životním procesu zjistíte, že jste připraveni žít lépe a sáhnete po ní. Nejdříve po něčem kratším a v budoucnu třeba, jako já, začnete vstávat v Amrit Vela (nejlepší čas na meditaci, mezi 4 a 7 hodinou ráno) a užívat si Kundalini jógy ve skupině. U každého ten proces bude jiný, ale ať už začnete jakkoliv, dělejte to s láskou k sobě a bez pocitů viny. Udělejte ten první krok – rozhodněte se.

 A pokud si chcete vyzkoušet skupinovou sadhanu, tak se k nám můžete připojit jakoukoliv sobotu nebo neděli během Tréninku učitelů, v sobotu i v neděli začínáme v půl šesté ráno.

 Anebo můžete vyrazit:

do Centra jógy v Brandýse nad Labem kde ji Kamalpreet Kaur (Šárka) vede každý pracovní den ráno (www.JogaBrandys.cz)

do Centra kundalini jógy v Jindřišské, kde ji Hynek Jai Sangat Singh (Hynek) a jeho kolegové vedou každý pátek ráno (www.KundaliniYoga.cz)

do Centra jógy meditace v Náchodě, kde ji Dhyan Prakash Kaur (Daniela) a její partner vedou každý pátek ráno (www.KundaliniJoga.net)