RECENZE STUDENTŮ

DOJMY Z TRÉNINKU

 

Yogi Bhajan říkal:

„Chcete-li se něco naučit, čtěte o tom. Chcete-li to pochopit, pište o tom. Chcete-li to mistrně ovládnout, učte to.“

V době, kdy jsem četla ten citát poprvé, jsem neměla tušení, jak moc je pravdivý. Čím dál víc začínám chápat dosah jeho slov.  A taky to, co je za nimi. On prostě VĚDĚL.

Většinu svého dosavadního života jsem strávila tím, o čem mluví první dvě věty z Yogiho citátu. Hledala jsem, četla, intenzivně praktikovala, občas něco napsala, a zase hledala, četla, zapisovala, praktikovala… Jógu, meditaci, mentální techniky, duchovní cvičení. A skutečně mě to posouvalo, cítila jsem, že jdu po cestě, která je smysluplná a posouvá směrem k lepšímu, ryzejšímu lidství. V tom vidím smysl (nejen svého) života, alespoň v této vývojové fázi, ve které jsem (jsme). Byť jsem vždycky toužila po vymanění se z područí hmotné materie, po absolutní svobodě nezávislé na ničem. Nakonec jsem ale pochopila, že dokud plně nezvládnu své lidství, dokud nedostrkám svoje člověčenství do toho, čemu se říká „být Božím obrazem“, dotud jsou mi vysoké mety buddhovského vyvanutí velmi vzdáleny. Ono se to totiž nedá obejít. Jak říká jeden ze slavných učitelů meditace: „No way round“.  🙂

Nezbývá tedy než pokorně čistit sebe, své myšlení, motivace a vztahy, probouzet svou vnitřní sílu, prostě vědomě transformovat sebe sama. V tom se pro mě stala nezastupitelná kundalini jóga, královská cesta těch, kteří chtějí měnit sebe i svůj život v tu nejlepší verzi a posouvat hranice svého vědomí k horizontu „Za“, aniž by odcházeli do meditativního odloučení od druhých. K tomu je třeba se stále učit a systematicky praktikovat…  A – dávat dosažené dál. A právě to „dávat to dál“ je součástí obsahu třetí věty z citátu Yogi Bhajana. Cítím, že když říká „chceš-li něco mistrně ovládnout, uč to“, není v tom pouze prokazatelný fakt, že mám-li někoho něco naučit, tak to napřed musím sama pečlivě nastudovat a vyzkoušet, čímž se krůček po krůčku sama posouvám k dokonalému zvládnutí. Jde totiž taky o ono předávání dál, o skutečnost, že o to nejlepší, k čemu jsem zatím sama dospěla, se dělím. V tom samotném je veliká hodnota, nejen pro ty, jimž něco předáváme, ale stejným dílem i pro nás samé. Všichni jsme v hloubce jedním, byť si toho většinou nejsme vědomi. A právě vzájemné dávání, sdílení, předávání si toho nejlepšího ze svých schopností a znalostí, je něco, co nás víc spojuje i na vědomé úrovni a v konečném důsledku posouvá celé lidství dál. Jsme na jedné lodi.

Skutečný dosah toho, o čem Yogi Bhajan hovoří v těch svých třech větičkách, jsem pochopila, až když jsem začala sama učit kundalini jógu. Když jsem začala předávat dál to, k čemu mě doslova „nakopnul“ učitelský trénink kundalini jógy. Původně jsem vůbec neměla motivaci učit, nebyl to můj záměr. Vstupovala jsem do výcviku s přáním jít co nejvíc do hloubky kundalinijógového systému, načerpat inspiraci od lidí, kteří jsou dál než já, a taky s vědomím toho, že potřebuji nad sebou bič, abych se přinutila k systematičtější praxi. To všechno mi bylo učitelským tréninkem splněno vrchovatě a nepřestávám za to děkovat. Ba dal mi ještě mnohem víc, potkala jsem tam výjimečné, nádherné lidi, jakých je málo. No a nakonec: dostala jsem od některých z nich impuls, pobídku učit. Přiznám se, že se mi nechtělo. Ale zkusila jsem to, zpočátku jen zdráhavě. Co se začalo dít pak, by bylo na samostatnou povídku. Jedním slovem: smršť.

Každý z nás má v životě několik přelomových období. Pro mě bylo jedním z nich nastoupení do učitelského tréninku kundalini jógy. Změnil mi život.

Sabina

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Kurz ve mně zanechal obrovský dojem. Udělal ze mě jiného člověka. Oceňuji, že je koncipován tak, že opravdu ze všech stran připraví adepty na to, co budou potřebovat. Bylo to úžasné, komplexní a nic se neošidilo, ani se nám nic neodpustilo.

Y.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Poznal jsem spoustu krásných lidiček jogínu a jogínek a zařadil se mezi ně. Naučil jsem se mnoho technik dechu, meditací a jiných. Chceš-li poznat všechny aspekty jógy a transformovat se v „dokonalou bytost,“ jdi do toho.

Václav Bhajanpal z Moravy

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Jsem víc svědkem toho, co se děje kolem mě/i se mnou/ve mně. Uvnitř se cítím šťastná i když se všechno po… Cítím transformaci, kterou jsem prošla, je jakoby lehčí se soustředit na TEĎ, i když pořád někdy šílím. Odkrývá mi to sebe – proč tu jsem, častěji slyším svou píseň a následuji svůj vnitřní hlas, věřím mu, věřím víc proudu, že to dobře dopadne. Víc sebevědomí, odvahy, rozhodnosti, vycentrovanosti.
Pokud řešíte něco ve svém životě a nebaví vás hledat řešení venku, kundalini jóga vám dá sílu, odvahu ponořit se do sebe, poslouchat svoji vnitřní píseň, hlas duše, který na vás v průběhu kurzu bude mluvit čím dál hlasitěji. Dá vám odvahu a sebevědomí podle toho hlasu jednat.
Kundalini je praktická v tom, že člověk pracuje na všech úrovních svého života: hmota, emoce, zdraví, sebeláska, vztahy,… Kundalini jóga má řešení pro cokoliv.

L.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Jestliže se člověk na své životní pouti setkal s kundalini jógou, pak to není náhodné setkání. A takovému člověku je nabídnuta šance, aby se podíval zblízka na svůj život a na sebe a přehodnotil vše. Postupně se otevírá jedno téma za druhým a my ho můžeme zpracovat a posunout se dál. Kdokoliv chce žít vědomý život, neměl by váhat s puštěním se do této výzvy – práce – kundalini jógy.

X.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Největším přínosem je pro mě proniknutí do podstaty kundalini jógy jako nejen technologie, ale také životní filozofie, životního postoje a životního stylu. Velká inspirace pro osobní růst, něco jako „duchovní injekce,“ kterou jsem hodně potřebovala. Druhý nejpodstatnější přínos: vytvoření si každodenní disciplíny, pravidelné denní jogínské praxe, bez níž si už neumím život představit.

S.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Oslovil mě opravdu celý kurz. Přišla jsem si pro filosofii, disciplínu a ponořit se do hloubky učení. Vše jsem dostala a byla to pro mne nejlepší životní investice a moc vám všem děkuji.Kurz mi dal plán na další praxi, změnila jsem stravu, začala jsem víc učit. Během kurzu se změnilo moje odevzdání se kundalini józe, přestala jsem se bát dělat kurzy pro lidi, které myslím, že potřebují. Jsem schopná odvážně se pustit do projektů, které bych si dříve netroufala. Změny probíhají také u mého manžela, děláme sádhanu pro lidi z okolí. Je to moc hezký pocit být součástí něčeho, co vás přesahuje.

Š.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Jógu mám moc ráda a kurz je příležitostí cvičit ji ve skupině lidí, kteří to mají nastavené stejně, což je úžasné. Navíc nás kurz všechny změnil, změnil naše životy – nevratně. K lepšímu. Vnímám to jako jednu z nejdůležitějších věcí v mém životě.

A.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Vyjádřit v několika větách vše co pro mě kundalini jóga znamená a co vše mi přinesl kurz pro mě bude úkol nelehký. V době, kdy mi přišla nabídka účastnit se kurzu jsem měla doma ani ne roční dcerku a ukončovala jsem studium na vysoké škole. I tak jsem si řekla, že tohle prostě nesmím propásnout. Už předem jsem věděla, že to bude silný zážitek. Trénink však v mnohém předčil mé očekávání. Bylo velice zajímavé sledovat vlastní proměnu i vývoj mých kolegů-přátel. Někteří z nás byli jak na horské dráze a mnozí si sáhli hodně hluboko do svého nitra. Vše co se zprvu zdálo tak těžké a nepřekonatelné se ale postupně rozvolnilo, rozpustilo a stalo se naší součástí. Podpora a profesionální vedení našich učitelů v nás otvíraly stále nové dveře poznání. Poznání sebe samých, své vnitřní síly, pravdy a krásy. Mou hlavní proměnou je zklidnění, zklidnění mysli. Jako bych přestala vidět očima a začala vidět srdcem. Už moudrost nehledám všude kolem, ale hlavně v sobě. Trénink mi pomohl najít cestu, dal mi jakýsi návod… 🙂

Sat Nam Jana Knopová

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Na 1. učitelský trénink kundalini jógy pro Českou republiku jsem se přihlásila po zkušenostech ze seminářů s Magdou Matuškovou – Guru Sansar Kaur. Nejdříve jsem plnila všechny úkoly, které jsme dostali od našich učitelů, moc jsem nepřemýšlela a šla do toho tvrdě, jako že to zvládnu. První čtyřicetidenní krija mě odnesla do netušených končin, kde jsem byla sama, oddělena od rodiny, přátel, světa, zmatená. Tohle že je kundalini jóga, to nechci!!!
Kurz ovšem nebyl levný, pokračovala jsem a začala nejdřív přemýšlet, pak víc než mozek zapojovat srdce a zjistila jsem, jak to funguje. Zjemnila jsem se, zklidnila, našla poprvé v životě sama sebe. To i díky zajímavým spolužákům v kurzu. Odmalička jsem dělala různé sporty, dřela. Nyní funguji víc intuitivně, zlepšily se vztahy s manželem a dětmi, změnily se vztahy s rodiči. Kundalini jógu učím, ale stále mě překvapuje, co všechno je ještě možné zažít a vylepšit, i když je to podle mě už takhle perfektní. Nejsem fanatik, všechno si musím nejdřív vyzkoušet, než to pustím dál a v kundalini józe jsem našla velikou životní sílu. Těším se na další tréninky a na šíření kundalini jógy po České republice.

Sabina Kočová, Plzeň

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

 

Ještě jednou díky za celý trénink, byl pro mne hodně silný a pokud někdo opravdu chce zažít změnu, je to ten správný kurz.

Dita Guruliv Kaur

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥