Satya Singh

Satya Singh   se narodil v roce 1949 v Haarlemu v Nizozemí. Od roku 1975 studoval Kundalini jógu přímo pod vedením Yogi Bhajana. V německém Hamburku má svoje vlastní jóga studio a kromě toho vede a koordinuje učitelský trénink v mnoha evropských zemích. Zabývá se hudbou a také napsal řadu knih o józe a astrologii. Jedna z nich byla nedávno dokonce přeložena do češtiny – „Jóga a stromy“.  Spoluzakládal a byl hlavním trenérem prvního Tréninku pro učitele 1. stupně v Praze a je jedním z Hlavních trenérů nadále. Také je Hlavním trenérem Tréninku pro učitele 2. stupně, který jsme zahájili v létě 2015.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Satya Singh na týdenním bloku v září 2014

Chtěl bych Vám říct pár slov o tréninku pro učitele Kundaliní jógy.

Skutečným důvodem k tomu, aby si člověk prošel tréninkem pro učitele, není ani tak stát se učitelem, ale stát se učitelem/žákem. To je starý koncept, který Yogi Bhajan, mistr Kundaliní jógy, neustále používal. Znamená to, že nemůžete být učiteli, aniž byste zároveň byli dobrými žáky a zároveň nemůžete být dobrými žáky, aniž byste přitom také byli učiteli.

Hovořím z vlastní zkušenosti. Začal jsem v roce 1975 v Amsterdamu a dnes, v roce 2012, praktikuji pořád s plným nasazením. Nikdy bych nepraktikoval tak intenzivně, a můj osobní růst by nebyl tak významný, kdybych zároveň nezačal učit (v roce 1977).

Tak to funguje ze zákona karmy: cokoliv dáte, se vám desetkrát vrátí. Můžete si zajít na hodinu jógy a zaplatit za ní a je to tak v pořádku, pomůže vám to. Dokonce vám to může zachránit život a učinit Vás šťastnými, ale výsledný efekt absolutně nelze srovnávat s tím, co dostanete zpátky, když začnete učit druhé. Dostanete se do tak hlubokého toku energie, která Vás donese hodně daleko, a to dokonce i když nebudete učitelem oficiálně, ve studiu.

Řada lidí si dělá trenérský kurz v první řadě pro sebe a nemá přitom úmysl učit. To je v pořádku. Nemusíte mít titul učitele, abyste jím byli. Každý Váš čin a světlo, které z Vás vyzařuje, bude učit druhé. A vy přitom budete v tom úžasném toku energie.

Jsme rádi, že Vám tento zážitek můžeme nabídnout.

Sat Nam, Satya Singh